Cecilie Løveid åpner Vossajazz 2023!
Cecilie Løveid åpner Vossajazz 2023. Festivalen feirer 50 årsjubileum finner sted 31. mars-2. april. Vel møtt!
Jonny Halberg
Johannes' åpenbaring
Roman
Utkommet
Lene Berg
Fra far
Roman
Utkommet
Debut
Kari Løvaas
Hjemsøkelser
Et bestiarium II
Kommer primo juni
Runa Borch Skolseg
Renessansefeminin horror
Roman
Kommer medio august
Sharon Olds / Joakim Kjørsvik (gj.dikt.) / Endre Ruset (gj.dikt.)
Oder
Dikt
Kommer medio august
Cecilie Løveid
Piggeple
Dikt
Kommer primo juni
Gunnhild Øyehaug
Hjartet i skalkeskjulet
Essays
Utkommet
Carl Henrik Berge
Saltstøttens sønn
Roman
Utkommet
Debut
Steinar Opstad
Å være flere
Dikt
Utkommet
Olav R. Øyehaug
Stupet og handa
Roman
Utkommet
Simen Hagerup (gj.dikt.) / Yoko Ono
Grapefrukt
Gjendiktet og med etterord av Simen Hagerup
Utkommet
Hope Mirrlees / Karin Nygård (gj.dikt.)
Paris
Et dikt
Utkommet
Øyvind Berg
Sakprosa. Om penger, poesi og politikk
Essays
Utkommet
Majken van Bruggen
Utskudd
Noveller
Utkommet
Claude Royet-Journoud / Jørn H. Sværen (gj.dikt.)
Hjertets attributter og bruk
Dikt
Utkommet
Bjørn Aagenæs (red.)
Jeg er venn med steinene mest fordi de ikke snakker sånn jeg snakker
Festskrift til Pedro Carmona-Alvarez 50 år
Utkommet
Kari Løvaas
Skapelsens sukk og klage
Et bestiarium
Utkommet
Kaja Schjerven Mollerin
Kamerat livet
En samtalebok med Kaja Schjerven Mollerin og Cecilie Løveid
Utkommet
Pedro Carmona-Alvarez
La det bare bli blåmerker igjen
Roman
Utkommet
Joakim Kjørsvik
I fjor var en lang natt
Roman
Utkommet
Kjersti Anfinnsen
Øyeblikk for evigheten
Roman
Utkommet
Thomas Marco Blatt
Vi kom fra Liverpool
Roman
Utkommet
Eivind Grip Fjær
Det stemmer ikke
Roman
Utkommet
Debut
Simen Hagerup
Jordverv
Roman
Utkommet
Cecilie Løveid åpner Vossajazz 2023. Festivalen feirer 50 årsjubileum finner sted 31. mars-2. april. Vel møtt!
Kolon forlag er stolte og glade over å kunne meddele at Ingvild Lothes diktsamling Hvorfor er jeg så trist når jeg er så søt er solgt til Serbia. Boka skal etter planen utkomme i 2023 på forlaget Presing i Beograd, som blant annet utgir Ivo Andric, Helle Helle og Naja Maria Aidt. Ingvild Lothes bøker er tidligere oversatt til tysk, svensk og dansk. Vi sier hurra for Lothe!
Tone Hødnebøs første diktsamling Larm (1989) er solgt til Sverige. Boka skal etter planen utkomme i 2023 og vil faktisk bli Hødnebøs første hele bok på svensk. Den svenske oversettelsen utkommer på det fine forlaget ellerströms, oversettelsen er ved poeten Kristoffer Appelvik Lax. Hurra!
En rekke Kolonforfattere skal gjeste Norsk Litteraturfestival på Lillehammer i år! Anne Carson, Carl Henrik Berge, Gunnhild Øyehaug, Kjersti Anfinnsen, Kjersti Horn og Pedro Carmona-Alvarez er alle på programmet. Festivalen avholdes fra 22. til 28. mai. Vel møtt!
Kjersti Anfinnsen skal delta på Samiske og kvenske/norskfinske litteraturdager. Hun deltar i samtalen Å skrive uten språk, som finner sted på Litteraturhuset i Oslo, fredag 21. april kl 18. Vel møtt!
Kjersti Anfinnsen er i dag utnevnt til Årets kven 2022! Prisen deles ut på Deichman Bjørvikas feiring av kvenfolkets dag, 16. mars kl 19. Prisen deles ut i et samarbeid mellom Ruijan kvääniliitto og Ruijan kaiku, og består av 5000 kr, et diplom og en god del heder og ære. Hurra! Vi gratulerer! / Onneksi olkhoon!
Jørn H. Sværen skal delta med opplesning under Poesi på Linderud på Startblokka. Arrangementet finner sted 12. april kl. 17.00. Mer info kan du finne her. Vel møtt!
Steinar Opstads diktsamling Å være flere er solgt til Sverige. Boka skal etter planen utkomme i 2023 og vil bli Steinar Opstads femte diktsamling på svensk. Den svenske oversettelsen utkommer på fine forlaget ellerströms og oversettelsen er ved poet og oversetter Marie Lundquist, som tidligere har oversatt tre av Opstads bøker.
Kjersti Anfinnsens romaner De siste kjærtegn og Øyeblikk for evigheten er solgt til Nederland. Det er det kredible forlaget Ambo Anthos uitgevers, som skal utgi bøkene - trolig i 2023.
Gunnhild Øyehaugs roman Present Tense Machine (Presens Maskin, oversatt av Kari Dickson) er plassert på langlisten til beste oversatte fiksjonsbok i 2022 av amerikanske litteraturkritikere, i organisasjonen National Book Critics Circle! Prisen går til både forfatter og oversetter og 2022 er det første året prisen deles ut. Prisen deles ut 23. mars i New York.